Možno poznáte, možno nie. Leilanoc je známa na instagrame svojim profilom, kde sa venuje ženskému zdraviu. Som rada, že prijala pozvanie a odpovedala nám na naše otázky týkajúce sa témy Rosacea a hormonálne zmeny v živote ženy.  

 

Leila

 

Môžete nám povedať z Vášho pohľadu viac o tom, ako môže mať obdobie perimenopauzy prepojenie s našou pleťou? 

Na začiatok vysvetlím pojmy “menopauza” a “perimenopauza”.

Z medicínskeho hľadiska termín „menopauza“ (z gréckeho „pausis“ = zástava, „mén“ = mesiac) v podstate značí jeden deň, ktorý určíme retrospektívne ak 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nemáme menštruáciu.

No ak hovoríme o celom období zmien okolo tohto dňa - ak hovoríme o perimenopauze, tá začína už omnoho skôr, niekedy aj niekoľko rokov skôr a môže trvať aj po ukončení menštruácie.

Menopauza nie je len o ukončení funkcie vaječníkov. Hormóny, ktorých tvorba vo vaječníkoch sa narúša a postupne ukončuje, majú vplyv na celé naše fungovanie. Konkrétne ide o dva najdôležitejšie hormóny– estrogén a progesterón.

Tieto hormóny nepracujú v tele izolovane, preto narušenie ich tvorby, ovplyvní mnohé ďalšie biochemické procesy v organizme. Okrem iného sa mení tvorba energie v mozgu, mení sa metabolizmus tukov, cukrov, zvyšuje sa zápal v tele, mení sa ukladanie tukov, a naše srdce, mozog a kosti sú menej chránené. To, ako sa naše telo týmto zmenám prispôsobí je vysoko individuálne, závisí od viacerých faktorov ako sú tiež genetika, zdravotný stav, no najmä životný štýl.

Estrogénové receptory máme rozmiestnené v celom tele, vrátane kože.

Estrogén je potrebný pre prirodzený mechanizmus hydratácie kože. Stimuluje produkciu ceramidov, ktoré formujú kožnú bariéru, zabraňujú vyparovaniu vody a vstupu toxínov do kože. Taktiež stimuluje produkciu mazu (zabraňuje vyparovaniu vody) a kyseliny hyaluronovej (zadržiava vodu). Znížením estrogénu sa rapídne znižujú aj hladiny kolagénu v koži (30% počas prvých 5 rokov menopauzy).

Bez týchto zložiek sa voda vyparuje, koža sa vysušuje. Kožná bariéra sa narúša a koža je náchylnejšia k podráždeniu aj k vzniku nových alergií.

Keď nemáme dostatok vnútorných zdrojov na vybalansovanie tejto vzniknutej nerovnováhy (dostatok spánku, oddychu, hydratácie, nutričnej stravy, pohybu), alebo je to jednoducho naša genetika, prípadne zdravotný stav, môže tiež dôjsť k svrbeniu kože, jej začervenaniu, rosacei alebo akné.

Ženy, ktorým sa rosacea vyvinula prvýkrát práve počas perimenopauzy, hovoria, že spúšťačom boli časté návaly tepla / nočné potenie, ktoré sú jedným z príznakov perimenopauzy.

Rosacea sa veľmi často zjaví okolo 35 roku života u žien ale aj u mužov. Koža okrem zápalových prejavov je aj suchá. Vieme už, že pri vhodnom režime s pleťou je dôležitý zdravý životný štýl. Ten uvádzate ako podporný aj pri perimenopauze - zaujíma ma nakoľko si dokáže žena s týmto režimom pomôcť?

Veľmi.

V dôsledku zmien, ktoré sa nám v tele dejú už okolo 40-ky, je najvyšší čas prehodnotiť náš doterajší život a životný štýl. Naše telo a pleť sa nám poďakujú.

Manažment perimenopauzy je ako puzzle nášho života, kde každá časť má svoj podiel na celkovom prežívaní tohto obdobia – 

nastavenie mysle, ako vnímame starnutie, aký je náš zdravotný stav, koľko toho vieme o perimenopauze, jej príznakoch a možnostiach terapie, ako a čo jeme, koľko stresu máme a ako ho vieme regulovať, ako vieme oddychovať, ako a koľko spíme, koľko sa hýbeme.

Svojím životným štýlom môžeme preventívne zabrániť až o 30-50% degradácii mozgu, osteoporóze, nadmernému úbytku svalovej hmoty, metabolickému syndrómu a mnohým ďalším chronickým ochoreniam.

 

Je možné, že sa rosacea "ozve" žene ako predzvesť perimenopauzy? vychádzam hlavne z vlastných skúseností. Pretože u mňa to boli extrémne návaly horúčavy niekoľko mesiacov spolu s rosaceou a tráviacimi ťažkosťami - návaly neskôr odozneli. 

Áno, je to možné. Perimenopauza nie je len o narušení cyklu, príznakov môže byť viac ako 30 a kožné prejavy môžu byť súčasťou.

Je to obdobie hormonálneho chaosu, fluktuácie, preto je bežné, že príznaky sa objavia a neskôr odoznejú, v závislosti od hladiny estrogénu a progesterónu.

Odporúčam si príznaky zapisovať a s týmto pripraveným zoznamom sa ísť poradiť s lekárkou. Je veľa možností na zmiernenie nepríjemných symptómov, ktoré výrazne znižujú kvalitu života. Zmena životného štýlu je nevyhnutnou súčasťou každej z týchto možností.

Vždy je ale dôležité vylúčiť iné možné ochorenia, ako napríklad poruchy funkcie štítnej žľazy, kde sú príznaky veľmi podobné tým v perimenopauze.

Súčasná inaktivita a nezdravý životný štýl nám spôsobujú všetky civilizačné ochorenia, vrátane autoimunitných, rakovín, metabolického syndrómu. Tieto všetky majú spoločný – chronický zápal v tele. Zápalové markery sa určite tiež podieľajú na precitlivelosti pokožky, ktorá je často v dôsledku narušenia imunitného systému. Chronický zápal vznikne keď dôjde ku dlhodobej vnútornej nerovnováhe.

Keby naše zdravotné systémy viac investovali do prevencie, mnohým chorobám by sa dalo zabrániť. V podstate je to 5 základných pilierov, na ktoré by sme sa mali v živote sústrediť a o ktorých vieme, ale aj tak ich zanedbávame – pohyb, nutričná strava, regulácia stresu, vzťahy a spánok/relaxácia. To sú aj základné piliere tzv. funkčnej medicíny.

 

Je súvislosť v tom, že žena ktorá je buď tehotná, po pôrode alebo proste v období veľmi intenzívnych hormonálnych zmien - môže mať prejavy perimenopauzy a ona sa upokojí? veľa žien práve v tomto období má rozbúrený organizmus veľmi podobnými symptómami ako peri a potom sa môžu prejavy upokojiť?

Áno, v období tehotenstva aj po pôrode môžeme tiež pozorovať symptómy podobné perimenopauze, keďže je to rovnako obdobie veľkých hormonálnych zmien. Dobrá správa je, že ide o dočasný stav.

Sú to zraniteľné obdobia pre nás, ktoré nám signalizujú, aby sme spomalili, viac sa sústredili na oddych, výživnú stravu a nebáli sa požiadať o pomoc.

 

Zakončila by som toto krátke interview jednou zaujímavou myšlienkou od Leily:

Nakoniec sa vždy dostaneme k tomu istému – súčasná inaktivita a nezdravý životný štýl nám spôsobujú všetky civilizačné ochorenia, vrátane autoimunitných, rakovín, metabolického syndrómu. Tieto všetky majú spoločný – chronický zápal v tele. Zápalové markery sa určite tiež podieľajú na precitlivelosti pokožky, ktorá je často v dôsledku narušenia imunitného systému. Chronický zápal vznikne keď dôjde ku dlhodobej vnútornej nerovnováhe.

Keby naše zdravotné systémy viac investovali do prevencie, mnohým chorobám by sa dalo zabrániť. V podstate je to 5 základných pilierov, na ktoré by sme sa mali v živote sústrediť a o ktorých vieme, ale aj tak ich zanedbávame – pohyb, nutričná strava, regulácia stresu, vzťahy a spánok/relaxácia. To sú aj základné piliere tzv. funkčnej medicíny.

 

Ďakujem Leile za krátky rozhovor. Rada by som na túto tému rozprúdila viac diskusie či už v skupine na fcb: Rosacea za oponou alebo na Instagrame profilu Skožounatrh. Budem rada, ak napíšete Vaše osobné skúsenosti.

 

Pin It