20210918 124222Čo si urobila pre to, že sa Ti to takto zlepšilo?Ak čakáte jednu odpoveď, tak tu Vám nedám.  Je toho fakt veľa.

Prosím vnímajte toto ako moju cestu, odpovedám na Vaše otázky. Pristupujte k obsahu kriticky a svoju liečbu si nastavujte podľa seba.

Pri niektorých oblastiach som videla výrazne zlepšenie, pri iných iba jemné. Avšak v podstate sa celá situácia s rosaceou upravila hlavne v odolnosti pleti – pleť nereaguje už na niektoré spúšťače, na ktoré reagovala predtým.

Prišlo mi veľa správ ohľadom laseru. Či mi laser pomohol? Pomohol mi na odstránenie cievok, ktoré som mala veľmi rozšírené už na celom nose. Na lícach mi ošetrenie laserom reagovalo veľmi zvláštne – dlhý čas hojenia (približne 3 týždne) a po ošetrení som mala mimoriadne citlivú pleť – ešte viac ako pred ošetrením. Toto mi trvalo takmer 5 mesiacov. Možno keby som to vedela vopred, že to je takto normálne, tak ma to neprekvapuje. Takže v podstate áno mohol pomôcť aj laser, avšak moja pleť sa v podstate hojila takmer pol roka – do skutočne pre mňa pokojného stavu. Ak však vezmeme do úvahy, že pleť s rosaceou môže na laserové ošetrenie takto reagovať – tak treba byť iba na to pripravený.

Ďalším výraznym krokom pri zlepšovaní prejavu bola antiparazitná liečba (úplne kvôli iným veciam sme ju doma podstupovali – nie kvôli rosacey, všetci členovia aj všetky zvery v rodine ju podstúpili) opäť a zasa mi to viac rozhádzalo trávenie a moje ťažkosti.

Dala som si urobiť veľmi podrobné testy na rôzne intolerancie – fruktózovú, laktózovú, celiakiu, histamínovú intoleranciu. Toto som absolvovala ešte na jar. V podstate polovica z toho čo mi vyšla tvorila dennú súčasť môjho stravovania. Takže tieto potraviny som nahradila inými. Píšem zámerne nahradila, lebo si už dávam sakramenský pozor aby som jedla pestrejšie a výživnejšie. V minulosti som sa veľmi oslabila kvôli neustálemu vylučovaniu potravín.

Oneskorená potravinová alergia III.typu nie je akútne, ale chronické ochorenie. Pri potravinovej alergii III.typu sa symptómy objavujú 2 až 3 hodiny po požití, prípadne aj neskôr ako 3 dni po požití potravín. Kvôli oneskoreným príznakom pacienti často tieto symptómy nedávajú vôbec do súvisu s danou potravinou. Terapia je založená na eliminačnej, provokačnej a stabilizačnej fáze. (cit. z mojej správy, nie je to žiadna spolupráca, ale keďže sa na to pýta stále veľa ľudí, tak to dávam takto do článku) U nás v Čadci som si dala robiť tieto testy na Klinike MEDMEDICAL v Oščadnici.

Cieľom týchto fáz vyradenia kritických potravín je zastaviť chronický zápalový proces.

V kozmetike som veľmi obmedzila aktívne látky. Liečivo na predpis Soolantru som v lete aplikovala už bez sendvičovania teda u mňa bez Cicaplastu a na pleť to malo výraznejší efekt. Tohto som sa bála, ale ako sa pleť dostáva do lepšej kondície, tak všetko lepšie pôsobí. Úplne som predstala exfoliovať – dávam tak 1 krát do mesiaca a niekedy ani to nie. Iba keď vidím, že sa pleť ako keby neprijíma kozmetiku. Čistím si pleť kozmetickou špachtľou, ale iba na T-zone, kde nemám rosaceu. Po dlhšom čase chcem ísť opäť do vitamínu C.

SPF je mojou mantrou – nikdy som to takto nemala ako od laserového ošetrenia. A aj po zahojení mi to takto ostalo: spf 50 natieram denne a keď som vonku tak aj reaplikujem. Keď je slnečno, tak aj s klobúkom alebo šiltovkou.

Vďaka rosacey som v rámci preventívnej prehliadky prišla na viac zdravotných ťažkostí, ktoré som tiež začala riešiť – tachykardia, reumatologické ťažkosti. Začala som viac cvičiť kardio a otužovať – teda iba v sprche, ale pre mňa je to veľký úspech – je to skvelý návyk a tento mi určite aj ostane.

No a posledný bod, ktorý som mala v pláne vyše roka boli personalizované probiotiká. Dala som si urobiť podrobnú analýzu môjho mikrobiómu a dostala som výsledky, ktoré som viac menej čakala – myslím, že u mňa je toto môj najväčší problém. Dostala som siahodlhú analýzu môjho mikrobiómu a odporúčanie. Táto téma je veľmi obšírna, takže k tomuto by som napísala zvlášť.

Je toho skutočne dosť. Takto to máte v jednom článku, ale v mojom reálnom živote bol toto dlhodobý proces. Zväčša krôčik po krôčiku. Už na začiatku ťažkostí s rosaceou som vedela, že mám ťažkosti s trávením, ale stále som nebola ochotná zmeniť životný štýl – až postupne, ako som zavádzala zmeny som si uvedomila, že som si veľmi obľúbila tento môj nový životný štýl a nechcem ho už meniť. Verím, že eliminačná fáza pri intolerantných potravinách mi pomôže s precitlivelosťou na potraviny a budem môcť jesť viac pestrejšie, dovtedy nahrádzam hlavne suplementami. A od personalizovaných probiotík si sľubujem, že dajú do poriadku to čo bolo dlhodobo u mňa zanedbávané a už potom to bude v mojich rukách.