tachy2

Aj Vám sa stáva, že si kúpite nejaký nový kozmetický produkt, užívate si jeho efekt prvé týždne a po čase sa stane, že prestane účinkovať? Všimla som si to u seba a písali ste o tom  aj niektorí z Vás.

Je to nejaký podložený fakt, alebo je to v našej hlave?

Tachyphylaxis cosmetic alebo aj tachyfylaxia – rýchle oslabovanie účinku opakovaných dávok liečiva. Tento jav sa vyskytuje najčastejšie v dermatológii, čo sa týka topických steroidov, ale môže sa vyskytnúť aj pri každodenných kozmetických prípravkov na pleť.

Našla som niekoľko vysvetlení prečo môže náš skvelý kozmetický prípravok po čase stratiť na účinnosti. Nápadne sa tieto vysvetlenia podobajú našim najčastejším chybám v rutine.

  • Na začiatku riešime produktom nejaký problém, pokožka sa postupne stane menej citlivou. Ak však produkt prestaneme používať, problém sa môže vrátiť do pôvodného stavu a opäť po znovu použítí produktu môžeme vidieť efekt. 
Tento efekt vnímam pri používaní kozmetiky najčastejšie. Postupne si nachádzam alternatívne produkty k aktívnym látkam. Keď cítim, že mi produkt prestáva účinkovať - vystriedam ho. Žiaden produkt nie je úplne totožný a každý mi poskytne nejaký benefit. Takto sa nemusím vzdávať napr. účinnej látky kyseliny azelaovej alebo zinkového krému. 
 
  • Ak používame v jednej rutine produkty, ktoré nie je až tak vhodné spolu kombinovať. Napríklad súčasne vitamín C a retinoid
  • Niektoré prísady sa môžu časom stať menej účinné v dôsledku destabilizácie – každodenné otváranie, zatváranie. Fľaštičky nechávame vo vlhkých kúpeľniach. Postupom času a v závislosti od spôsobu skladovania produktov sa účinné látky môžu znehodnotiť.
Áno, áno už si to celé sťahujem z kúpeľne. Ten nočný stolík v spálni bol doteraz iba na okrasu.
 
  • Vplyvom poškodenia pleti, ktorá nie je dostatočne chránená fotoproteciou (ochranou pred slnkom)  sa narúša kožná bariéra a preniká toto žiarenie hlbšie. Preto SPF celoročne a minimálne 30....ale o tomto sme už písali, to už vieme
  • Akékoľvek zmeny v rutine je vhodné robiť postupne, nie naraz. Pri poškodenej kožnej bariére je lepšie striedať aktívne látky a neaplikovať v jednej rutine. 
  • Môže za to prostredie, v ktorom sa naša pokožka  mení podľa ročného obdobia. Pre pleťové séra je ťažšie pracovať v zime ako napríklad na jar. Zmeny vo vonkajšom prostredí môžu zvýšiť poškodenie voľných radikálov v našej pokožke. A vďaka tomu musia výrobky pracovať oveľa intenzívnejšie a pre nás to znamená aj v nižšiu mieru efektu na pleti.
Tu by som sa pristavila. Až priam zázračne začali aktívne látky na mojej pleti účinkovať, keď som sa zamerala na dokonalé odlíčenie, doplnenie hydratácie, jemnú exfoliáciu a dennodennú ochranu SPF. Toto všetko som si už mohla dovoliť, pretože som bola po liečbe a zápal bol pod kontrolou. Avšak pleť som nedokázala nijako naštartovať. Samozrejme do toho príležitostné flare upy, ale najhoršie bolo za mnou. 
 
 
 20210119 1047511
Tu mám pre Vás niekoľko mnou overených rád:
 
  • Čistenie ako samostatná kapitola: ráno jemné čistenie, večer odličovanie a čistenie ...môžeme mať dokonalú rutinu pre svoju pleť, keď však neodlíčime svoju pleť večer úplne dokonalo – nebude to fungovať.
 
  • Exfoliácia aj s rosaceou, ale opatrne. Tiež som to na začiatku prešvihla aj s jemným exfoliantom: teraz dávam 1-2 krát do týždňa. Odstrániť odumreté zvyšky 
 
  • Hydratovať, hydratovať a ešte raz hydratovať - poškodená kožná bariéra je s výskytom rosacei úplne bežná. Ak máte čas, doplňte hydratáciu aj viac krát za sebou. Aplikujte hydratačný toner, kým koža absorbuje. Takto to robím pravidelne vždy v nedeľu, metódu 7 aplikácií. Všetky ďalšie aktívne látky potom efektívnejšie pracujú a môžu pomáhať opravovať narušenú kožnú bariéru.
 
  • Aktívne látky striedam a niektoré každý deň: každý deň používam v rannej rutine Dermallegro (úžasný balzam na toto zimné obdobie) a vitamín C s kys.hyauronovou a ostatné striedam: jeden deň kyselinu azelaovú, druhý deň niaciamíd. Takto mám nastavenú rutinu teraz v zime. 
 
  • Riadny nános SPF - Heliocare minerálny fluid, vôbec nezanecháva biely film, nelepí ani nijako nedráždi. 
 
  • Správne poradenie nanášania: čistenie, toner, séra, krém a SPF

Ešte by som chcela pripomenúť jednu dôležitú vec: starostlivosť o pleť s rosaceou vždy konzultujte s Vašim dermatológom. Píšem svoju skúsenosť, spájam tu aj Vaše skúsenosti. Jedna vec je starostlivosť o pleť, keď už máme za sebou liečbu u dermatológa a potrebujeme začať posilňovať a druhá vec je samotná liečba zápalových procesov - tá musí ísť vždy do rúk dermatológa. 

 

 

Pin It