aad9fc3a 45ae 45a7 84ac bfb7cafe052dMôžete si prečítať ďalší zo zaujímavých článkov na tému laserových ošetrení a IPL ošetrení určených pre pleť s rosaceou. Tentoraz som vyspovedala MUDr. Bukovinskú z NAVAN kliniky zo Žiliny. 

Téma laserových  a IPL ošetrení je pre nás pacientov stále málo pochopená.  Všimla som si pri Vašej práci, že ste viac opatrná pri týchto ošetreniach.

    V korektívnej dermatológii máme široké spektrum laserov a prístrojových ošetrení a na trh pribúdajú stále nové. Pre laika je náročné sa v tom orientovať. Pokiaľ je reč o možnostiach ošetrenia cievnych lézií, je možné použiť NdYAG laser, pulzný farbivový laser, alexandritový laser, ale aj "nelaserové" ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom (IPL), ktoré pracuje na princípe selektívnej fototermolýzy. Opatrnosť je tu na mieste, keďže klienti s rosaceou majú zväčša aj sklon k citlivým reakciám pokožky, ich tolerancia tak kozmetických, ako aj prístrojových ošetrení je individuálna, aj keď platia isté všeobecné zásady.

Z čoho vychadzate, keď navrhujete pacientovi tento typ ošetrenia?

    Klientov sa snažím vnímať komplexne. Odoberieme anammézu, pátram aj po iných ochoreniach, na ktoré sa pacient lieči (mnoho interných ochorení sa môže prejavovať začervenaním kože, aj zvýšenou tvorbou cievok). Pýtam sa na kozmetickú starostivosť, aj na prípadné predchádzajúce ošetrenia, ktoré boli v minulosti absolvované, a ako na ne klient reagoval. Častým problémom pri pleti s rosaceou je jej zvýšená citlivosť, nie je preto úplne vhodné "prekombinovať" či už aktívne látky v kozmetickej rutine, ale aj liečbu od dermatológa, môžeme pleť ešte viac senzibilizovať. Platí tu, že menej je viac...

Viete už pri prvej konzultácií určiť ktorý typ ošetrenia by bol pre daného človeka vhodnejší? Alebo sa typ ošetrenia mení podľa toho ako človek reaguje?

   Pri prvej konzultácii je dôležité okrem spomenutého podrobného vyšetrenia, aj odkomunikovať si s klientom jeho očakávania s našimi možnosťami. Koža je nielen najväčší orgán ľudského tela, ale je takým našim zrkadlom, ktoré podáva obraz o celkovom stave nášho organizmu, je úzko spätá napríklad s črevným mikrobiómom, neuroendokrinným systémom, jej reakcie sú závislé od ročného obdobia, miery stresu, u žien aj od fázy cyklu. Všeobecne možno povedať, že určite neurobíme chybu, ak pred celoplošným ošetrením, urobíme najprv test na menšej ploche a sledujeme reakciu aj priebeh hojenia. Pred prístrojovým ošetrením berieme ohľad na "kondíciu" pokožky. Na difúzne naružovelý výraz (ktorý je väčšinou spôsobený povrchovejšími cievkami) je vhodné začať s ošetrením IPL, na cievky, ktoré vidíme ako rôzne hrubé vlásočnice je zas vhodné zvoliť selektívnejší a hlbšie pôsobiaci cievny laser.    

Je ošetrenie laserom, či IPL pre každú pleť s rosaceou? Ak nie, tak pre ktorú nie je takéto ošetrenie vhodné?

Rosacea je veľmi komplexné ochorenie, spúšťače a faktory zhoršujúce rosaceu sú rôzne, koža každého klienta má svoje individuálne vlastnosti a potreby, preto aj reakcia na laser je individuálna. Nemožem preto paušálne povedať, že takéto ošetrenie je vhodné pre každého. Keď sme si nie istí, urobíme test na malom kúsku kože, alebo vykonáme prvé ošetrenie s miernejšími nastaveniami. Netolerujú ho zväčša  len veľmi malé percento klientov s rosaceou. 

S akými druhmi laserov a IPL pracujete? Ako rozlišujete pri nás pacientov, ktorý druh zvolíte?

U nás v NAVAN klinika máme k dispozícii špičkový NdYAG cievny laser FOTONA a kvalitné IPL BTL Exilite. Voľba metódy je vysoko individuálna, vyžaduje si odbornú konzultáciu s vyšetrením.

IMG 5974

Čo radíme pacientom na zvýšenú citlivosť po týchto ošetreniach?

Bezprostredne po zákroku treba očakávať začervenanie, miestami, najmä pri rozsiahlych s hlbokých cievkach až namodralý vzhľad, je to dobrý znak, že sme cievky "zasiahli". Následná pozákroková starostlivosť je veľmi dôležitá z hľadiska hojenia a celkového efektu zákroku. Odporúčam hojivé  a upokojujúce cica-krémy, ktoré bežne kúpite v lekárni a tiež krémy s ochranným faktorom SPF50+, ktorých používanie by malo byť celoročné, nielen v období leta alebo po zákroku. V citlivých oblastiach (napríklad v okolí nosa) vieme predpísať aj antibiotickú masť ako prevenciu sekundárnej infekcie. Komplikáciám je vždy najlepšie predchádzať, ale v prípade ich vzniku ich zodpovedne a bezodkladne menežujeme.

Môžete nám povedať príklad nejakého anonymného pacienta, pri ktorom ste dosiahli ošetreniami výrazný progres? (Koľko ošetrení, aký tip, ako dlho sa pleť hojila, ako vnímal hojenie pacient, a výsledný efekt?)

 Mám viac takých klientov, pri ktorých sme dosiahli veľmi pekné zlepšenie, ideálne je, keď klient absolvuje 3 sedenia s rozostupom 1 mesiac, tam už vieme pekne kombinovať obe modality (IPL aj laser), vždy sa snažíme nastaviť aj domácu kozmetickú starostlivosť, ktorá tiež prináša svoje "ovocie".  Je potrebné povedať, že prístrojové ošetrenie cievok  nie je preventívny výkon, to znamená, že vieme redukovať už vzniknuté cievky, ale nevieme zastaviť ich tvorbu, tú ale vieme ovplyvniť správnou starostlivosťou a režimovými opatreniami. Pre mňa ako lekárku je veľkým zadosťučinením, keď si tieto veci podrobne odkonzultujeme, čo následne zvýši efektívnosť našej liečby. Spätná väzba a spolupráca je pre nás vždy veľmi dôležitá, a to nielen pri liečbe rozacey.