rodinka Švabikova 5Starostlivosť o pleť s kožnými ochoreniami nie je len o kozmetike. Dovoľte mi trochu úprimnosti
S rosaceou sa trápim už vyše 8 rokov. Rôznorodosť prejavov tohto ochorenia sa spájali s rôznymi etapami môjho života. Keď som porodila svoju najmladšiu dcéru Anabelu, 3 roky dozadu - mala som silnú potrebu riešiť túto (pre mňa v tom čase) bezvýchodiskovú situáciu. Prišla som do štádia, ktoré sa ťažko opisuje. Proste som sa ocitla v bode, kedy som vedela, že musím niečo urobiť. Musím prísť na niečo čo mi pomôže. 
Už ma nebavilo, ako ma okolie ľutovalo za to ako vyzerám. Už ma nebavilo, ako som starostlivosť o pleť vnímala ako trápenie - neustály kolotoč kupovania kozmetiky a skúšania. Potrebovala som zmenu - zmenu vnímania môjho problému. 
 
Tak som začala hľadať:
 
  • ako zmeniť nepríjemný pocit zo starostlivosti o pleť - urobiť z ošetrovania pleti rituál na ktorý sa budem tešiť
  • ako zmeniť pocit bezmocnosti nad tým, čo spôsobuje moje zápalové prejavy - čím viac som vedela o tomto ochorení, tým som lepšie rozumela čo sa deje s mojou pleťou 
  • ako zmeniť svoj jedálniček tak, aby som jedla výdatne a pestro, ale zároveň nejedla to, čo mi podporuje zápal
  • ako sa prestanem pred ostatnými hanbiť - moje vyžarovanie nutne potrebovalo zmenu
  • ako si konečne prejdem všetky potrebné preventívne vyšetrenia, ktoré by mohli prísť na nejakú súvislosť so zápalmi na pleti
 
Tento zlom u mňa nastal práve s narodením mojej dcéry, ktorú často volám aj Anina. Anabela je stelesnením veľkej energie a sily, odhodlania a nezlomnosti - ale zároveň jemnosti, dôvtipu a láskavosti. S ňou u mňa prišiel zlomový bod, kedy som potrebovala svoju situáciu s rosaceou zmeniť.
 rodina Švabiková 2021 110
Dnes po vyše troch rokoch od tohto zlomu Vám píšem tento post s pokojom v srdci . Vôbec som neplánovala viesť tento blog ako podporu pre ostatných. Bol to skôr môj priestor, ako celý tento problém spracovať. Avšak keď som si po čase uvedomila, koľko ľudí má rovnaké ťažkosti a problémy ako ja - už som nevedela nechať písanie tak. Pretože spolu prichádzame na veľa dôležitých a zaujímavých postrehov a pomáha nám to všetkým. 
 
Naučili sme sa  čomu sa v kozmetike vyhýbať, čo je mimoriadne dôležité pre nás, s čím opatrne. O prepojenosti stravy a prejavov na pleti. Niektorí prišli na iné zdravotné ťažkosti, ktoré im rosacea signalizovala. 
 
Avšak ako najvýznamnejší mílnik v tomto hľadaní vnímam tému Skinpositivity. Práve vnímanie pleťového kožného ochorenia v spoločnosti zanechalo u mňa najvýznamnejšiu stopu. To ako som sa niekoľko rokov cítila psychicky zanechalo hlbokú stopu na mojom sebavedomí. A čím viac komunikujem s Vami, tým viac si uvedomujem, že to nebolo len u mňa.  Prajem si,  nech už viac nie je vzorom pre ženy dokonalá pleť. Či už je to reklama na kozmetický produkt na rosaceu, alebo krém na atopický ekzém - nech sú to reálny ľudia s reálnou pleťou. Nech sa nehanbíme za svoje kožné ochorenia. Vďaka tomu môžeme s väčším odhodlaním venovať svoju pozornosť a energiu do riešenia problému a nie do potláčania a skrývania. 
 
20210725 155105 zmensjpg
Anina som pomenovala svojich pomocníkov, ktoré som začala používať dávnejšie s príchodom rosacey. Chcela som pre seba niečo jemné, mäkké. Niečo čo môžem kvôli Demodexu a iným hávediam prať po použití na vysokých teplotách často. Niečo na čo sa môžem pri starostlivosti o moju namáhanú pleť tešiť. Vôbec ma nenapadlo, že to netvorím iba pre seba. Najskôr to boli uteráčiky na pleť. Tie som si v silnej zápalovej fáze iba prikladala. Na jedno použitie jeden uteráčik. Už vtedy som si začala uvedomovať, že pri kožných ochoreniach je mimoriadne dôležitá hygiena kože. 20210725 154704 zmensjpg
 
Potom prišiel na rad vankúš. Keď som si uvedomila koľko krémov som si dala na pleť v čase liečby, to sa otlačilo do vankúša. Keď som mala predpísané niekoľko mastí a tie aplikovala, vtedy som menila obliečku čo 3 dni. Ja som si pre seba a svoju rodinu vybrala rozmer 60*40 čo je detský rozmer. Berieme si ich všade so sebou (proste ich zabalím do veľkej Ikea tašky) a viem, že mám svoj komfort. 
produkty 36
Plátená maska bol míľnik. Tento výmysel bol moment, kedy som si povedala, že toto sa môže zísť aj iným. A vtedy som začala tvoriť značku Anina. Keď ma raz moja dcéra videla ležať v posteli s kúskami gázy na pleti (namočenými v harmančekovom čaji) - povedala mi, že mi donesie niečo lepšie. Prišla s vystrihnutou plátenou maskou - vystrihla zo sestrinej plienky otvor na oči, nos a ústa. Najskôr som sa smiala, ale potom som to skúsila. Nič nepadalo, odklad lepšie držal na pleti ako aj penetrácia obkladu. Až neskôr sme to celé domysleli do dnešnej podoby plátenej masky. No ale nechceli by ste asi skúšať túto masku šiť doma - kým sme našli vhodný strih a do toho reálne ušitie....náročná vec. 
produkty 92 
Tieto pomôcky som chcela predajom spojiť s témou Skinpositivity. Aby sme si každý deň, používaním týchto mäkučkých pomocníkov pripomínali, že sa naše ochorenie nás neidentifikuje a že sa nemáme za čo hanbiť. 
 
  • Je treba aktívne pristupovať k svojmu problému - spolupracovať s dermatológom
  • Ak je to potrebné riešiť aj ostatných lekárov špecialistov, ktorí nám boli odporúčaní
  • Spoznať čo najviac svojich spúšťačov 
  • Zmeniť svoju kozmetickú rutinu
  • Uvedomovať si dopad tohto ochorenia na našu psychiku a nepodliehať mu - radšej sa solidárne pripojiť do skupiny a nájsť psychickú podporu v fcb skupine Rosacea za oponou
 
A o mojej ceste Vám píšem na mojom webe a aj na sociálnych sieťach
 
 

Blog na FCB