Ste aj Vy zmätený z toho množstva informácií o Vašom kožnom ochorení. Skutočne treba toľko vecí vedieť, riešiť? Keďže ide o multifaktoriálne ochorenie, tak si myslím, že áno. Pomáha mi poznať, čo všetko dokáže stav ovplyvniť. Už je na nás ako s týmito informáciami naložíme. 

O kožných ťažkostiach píšem už roky. Máme množstvo článkov, informácií, ktoré si môžeme naštudovať. Za dôležité však vnímam vstať a začať niečo robiť. Zmeniť životný štýl, spolupracovať s lekármi a starať sa o seba. Avšak poďme si povedať dnes niečo o tom, čo nám kladie "polená pod nohy", keď sa rozhodneme so svojou situáciou niečo robiť.

Lekári majú na nás málo času, takže aj keby chceli, tak to nie je v ich silách vysvetliť všetko čo by nám mohlo pomôcť.  Množstvo lekárov – toto je môj pocit – je z nás nervóznych, len čo prekročíme prah ich ordinácie – pretože nám nevedia pomôcť s chronickým, vleklým stále sa opakujúcim stavom. A ja už dnes lekárom rozumiem. Do našich prejavov vstupuje tak veľa faktorov, že nie je v silách jedného lekára pomôcť nám dlhodobo dostať ochorenie pod kontrolu, ak nebudeme pristupovať aj my k nášmu životného štýlu inak.

My pacienti sme často krát zúfalí, keď už sú prejavy fakt zlé...."bijeme na poplach".... sme podráždení a frustrovaní...okolie by nám aj chcelo pomôcť, avšak pomoc pre nás nie je tak jednoznačná, ako si my predstavujeme – jedna nastavená liečba a bodka. Nie. Jeden článok na internete....no nie.

A čo takýto pacient? Rozumej z pohľadu marketingového – je najideálnejší zákazník – pretože zo strachu, zo zúfalstva si človek kúpi veci, na ktoré míňa aj finančné rezervy, aj celé výplaty...

Kozmetická značka si mydlí ruky, keď predá celú svoju radu, ktorú si označí ako vhodnú pre ekzematikov, ružovkárkov, ľudí s akné...človek často krát má už na polici 2-3 takéto celé rady, ktoré nepomohli – a viete prečo tento kolotoč pokračuje? Prečo sa takto hlúpo správame? Pretože sebavedomie pacienta je na bode nula – často od Vás počúvam, že aj na mínusových hodnotách. A sme ticho – nenapíšeme, že no ale mňa táto rada nevyliečila – mne toto a toto nepomohlo.

Uvedomujete si aká sme lacná obeť? Ako sú formulované často titulky reklám, ktoré potrebujú cieliť práve na nás s kožnými problémami?  Dlhodobú, cielenú pomoc málo kto dostane iba u lekára, ale to nie je dôvod, aby ste ostali v chronicite ochorenia a frustrácií doma a boli tak zatrpknutý a frustrovaný, vhodný pre ulovenie nejakej kozmetickej vychytávky – DVADSIATEJ PIATEJ v poradí....

Lebo veď ..... mojej známej táto značka vyliečila rosaceu............dieťa mojej kolegyne pitie tejto šťavy vyliečilo ekzém, ktorý mal od detstva.............týmto prípravkom sa už u nás vyliečilo toľko pacientov, prečítajte si na webe......pýtam sa zástupcov značiek, ktorí ma oslovujú, kde nájdem výstupy z testovania a zväčša málo kto týmto disponuje.

A treba poznamenať jeden dôležitý fakt: že po akomkoľvek ďalšom neúspechu sa frustrácia a zúfalstvo ešte prehlbuje, a v tomto bode kedy by sme sa mali ozvať – sme ticho a myslíme si, že je niečo s nami zlé, resp. ešte horšie, ako s tými ktorým tieto produkty pomohli. A tak sú všetci títo ľudia doma ticho, hanbia sa za seba....a tak toto ticho vytvára živnú pôdu pre ďalších „pacientov, ktorým tieto celé rady pomáhajú“....preto vznikla aj testovacia skupina u nás v skupine Rosacea za oponou. Vážim si každého výrobcu kozmetiky, predajcu ktorí nás osloví na testovanie – tí, ktorí majú úprimny záujem vedieť, či ich produkty skutočne pomáhajú. Ale aj tieto výstupy vnímajte kriticky, počúvajte svoju pleť, bez investícií to nepôjde, ale nevnímajme kozmetiku ako jediného záchrancu.

Píšem tento článok tiež preto, aby sme si začali uvedomovať naše správanie, ktoré ako pacienti robíme. VŠÍMAVOSŤ ........... všímajte si ako uvažujete, čo vo Vás vyvolávajú reklamy, rady od známych, od aj tých „dobrých ľudí“, ktorí Vám chcú pomôcť....všímajte si ako reagujete....zastavte sa, a dajte si niekoľko dní na rozmyslenie, nerobte rýchle rozhodnutia, rýchle nákupy. Vnímajte kozmetiku ako dôležitý nástroj starostlivosti, ale nie najdôležitejší.

Ani lekárom ani nikomu (ani mne prosím pekne) nedávajme takú moc, že Vás môžu zachrániť. Prestala som uverejňovať  Vaše ďakovné správy – a viete prečo? lebo vidím aký to má veľký vplyv na Vás, ako Vás to ovplyvňuje, mätie – nechcem aby ste ani mňa vnímali ako nejakého záchrancu – som iba pacient ako Vy a našla som si svoju cestu, ktorá pomáha mne aj členom mojej rodiny. A Vy si musíte nájsť tú svoju.

Vezmite do rúk aj Vy tie posledné zbytky sebavedomia... spomeňte si na svoje sebavedomie, keď bolo na vyššej úrovni a ako by ste postupovali vtedy. Ide to, vyskúšajte to....nebuďte ľahká korisť. Krok po kroku: začnite skladať:  dielik kozmetiky, časť pomoci od lekára, dielik zmeny stravy – starajte sa o svoje črevo, časť zmeny celého životného štýlu – od prioritizácií kvalitného spánku, psychohygieny, upratanie si vo vzťahoch, nastavení zdravých hraníc a veľa iných drobnejších nenápadných krokov, ktoré Vás v podstate dovedú k Vašemu zdravšiemu a spokojnejšiemu JA.

Každému z nás držím prsty a verím, že dostatočným poznaním našich ťažkostí budeme s našim ochorením žiť kvalitnejší život. Boj nie je cesta.