image 6487327

Som poctená, že môžem priniesť pre nás opäť zaujímavý rozhovor s MUDr. Petrou Milko, dermatologičkou, ktorá je známa svojim komplexným prístupom k zdraviu.  Ďakujem pani Doktorke Petre, že mi zodpovedala všetky moje zvedavé otázky. Otázky som zamerala na tému včasnej diagnostiky pleťových kožných ochorení ako je rosacea.

 

Pani Doktorka, mnoho ľudí sa na mňa obracia s radou o identifikovanie či ide v ich prípade o rosaceu a ako postupovať ďalej, či treba navštíviť dermatológa. Nie som lekár a do diagnostiky sa nepúšťam, avšak ľudia sú často zmätení, pleť páli, ide o vskutku nepríjemný fyzický a aj psychický stav. Je mnoho faktorov, ktoré im prejav stále zhoršujú – keďže nepoznajú ochorenie a jeho spúšťače. Tí čo sa rozhodnú svoj stav riešiť, dostanú termín k dermatológovi často krát až za pár mesiacov. A tí, ktorým ochorenie začína, stále vyčkávajú, že sporadické prejavy odoznejú samé.

 

Kedy je ten vhodný čas objednať sa k dermatológovi – už pri prvých vzplanutiach?

To je veľmi komplexná otázka. V praxi sa nezriedka stretávame s tým, že na vyhľadanie odbornej pomoci čakajú ľudia príliš dlho a prichádzajú už v stave, kde nie je jednoduché nastaviť liečbu, či riešiť následky.

V kožnom lekárstve je veľmi veľa ochorení, ktoré sa môžu prejavovať spočiatku nenápadne, mnohé z nich majú aj podobné prejavy a črty. Laik si môže rosaceu ľahko zameniť za akné, či inú tvárovú dermatózu a naopak.

Človek, ktorého sa to týka môže byť teda naozaj často zmätený, vyľakaný a stratený v tom, o čo vlastne ide a čo by mal robiť.

V medicíne máme diagnostické kritériá, vyšetrenia a postupy na základe ktorých určujeme o aké ochorenie ide.

Preto už pri prvých náznakoch problému by som sa obrátila na odborníka.

Vždy je lepšie keď človek príde, porozprávame sa, objasníme si o čo ide, vysvetlíme si celú etiopatogenézu a s ňou súvisiace kroky. A aj keby to bol len aktuálny nepriaznivý a nepríjemný stav pleti spôsobený napr.nevhodnou kozmetikou, nebolo by vyšetrenie zbytočné. Vedomý, informovaný, vzdelaný a odhodlaný pacient má najväčšie šance na pochopenie, vyliečenie a vyriešenie svojho problému. Rosacea je jednou z diagnóz, ktorú môžeme podchytiť v začiatkoch.

 

Ako si dokážu doma ľudia pomôcť pri vzplanutiach – kým sa dostanú k lekárovi? Nedokážu ešte identifikovať jasne čo im vzplanutia spúšťa – sú nejaké odporúčanie, ktoré sú pre tento typ vzplanutí, ktoré sú ako prvá pomoc? V strave, vo vonkajšom prostredí, v interiéri?

Ak má niekto podozrenie na rosaceu, odporučila by som zamerať sa na známe provokačné faktory pre vznik tohto ochorenia. Patria sem najmä: UV žiarenie, horúce kúpele, obecne teplo, sauna, horúce nápoje, pikantné, korenené jedlá, potraviny s vysokým obsahom histamínu, alkohol, emocionálny stres, fyzická aktivita spojená s potením, tlakom a trením, niektoré lieky, kozmetika s obsahom alkoholu, abrazívne a peelingové prípravky. A tie intenzívne sledovať, prípadne začať obmedzovať/eliminovať. Odporúčam najlepšie viesť si denník.

Prvou pomocou v starostlivosti o pleť sú ukľudňujúce obklady, ktoré sťahujú začervenanie a zápal. Ideálne obklad s borovou vodou, či s Jarischovým roztokom. Dôsledné čistenie pleti, adekvátna hydratácia pleti spolu s dôkladnou fotoprotekciou. Produkty zamerané na podporu a obnovu kožnej bariéry. Neexperimentovať s novou kozmetikou, či nepokúšať sa o zbytočne dlhú rutinu, vyradiť aktívne látky v kozmetike. Všetko zjednodušovať. A začať sa zamýšľať nad tým, kedy problém asi začal, čo momentálne prežívam a s čím ďalším v mojom živote by to mohlo súvisieť.

IMG 6502

Ak ľudia spolu s týmito pleťovými ťažkosťami riešia aj iné zdravotné problémy, majú si už pred prvým dermatologickým vyšetrením absolvovať aj iné vyšetrenia – podľa ťažkostí? Alebo odporúčate iba štandardné preventívne prehliadky?

Záleží od závažnosti a charakteru týchto ťažkostí. Preventívne prehliadky sú základ (obvodný lekár, zubár, dermatológ, gynekológ/urológ.) O ostatných vyšetreniach by som sa najprv poradila s obvodným lekárom. Je to veľmi individuálne. My po komplexnom vyšetrení a odobratí anamnézy zhodnotíme stav a prípadne odporučíme doplniť dalšie vyšetrenie.

Často spolupracujeme aj s lekármi a odborníkmi z iných špecializácií, kedže stav našej kože súvisí s našim celkovým zdravím a sú ochorenia, ktoré sa okrem kože prejavujú aj na iných orgánoch.

 

Ktoré oblasti zdravotného stavu súvisia s pleťovými kožnými ochoreniami ako je rosacea? Narážam aj na holistický prístup k liečbe.

Zvyknem hovoriť, že koža je zrkadlom našej duše, nášho vnútorného stavu. Orgán, ktorý tvorí pomyselnú hranicu medzi vonkajším a vnútorným svetom. Náš rytier, ktorý nás neustále chráni a zároveň nám dáva najavo, že sa s nami niečo deje. Vie o nás prezradiť aj to, čo by sme najradšej skryli. Sčervená keď sa hanbíme alebo sa rozčulujeme, zbledne keď nám je zle. Hovoríme, že sa cítime alebo necítime “vo svojej koži”. Vidíme na nej príliš veľa stresu, málo spánku, trápenia, únavu aj nedostatočnú, či nekvalitnú výživu, prejavujú sa na nej aj rôzne ochorenia vnútorných orgánov, infekcie. To všetko sa odráža na jej stave, často aj na spustení niektorých ochorení ako je napr. rosacea. Všetko so všetkým súvisí a je prepojené.

Veľmi sa mi páči Váš životný štýl, ktorý na svojom instagrame prezentujete. Často krát mňa samú inšpirujete. Čo by ste poradili ľuďom, aby možno už pri veľmi senzitívnej pleti, ak majú možno v rodine genetickú predispozíciu na pleťové kožné ochorenia – ako by mohli predchádzať prvotného spusteniu.

Prvé čo mi napadlo je dať seba na prvé miesto. Starať sa o seba s láskou, dopriať si čas a adekvátnu starostlivosť. Dbať o svoje zdravie-psychické i fyzické. Dostatočne spať a oddychovať, jesť kvalitné výživné jedlo a piť dobrú vodu, pracovať so stresom, budovať si silné telo, počúvať svoju intuíciu a srdce, byť k sebe úprimný. Ak sa my nepostaráme o svoje zdravie, nikto iný to za nás neurobí. A ak my nebudeme mať naplnené svoje potreby a svoj pomyselný pohár, nebudeme môcť dávať ani iným. To je najväčšia výzva momentálne aj pre mňa.

 

Vyšetrujú sa vyšetrení rosacey aj oči? Pýtam sa zámerne, pretože ľudia si tieto dve oblasti vôbec nespájajú a dermatológovi o svojich ťažkostiach s očami nehovoria – riešia ich samostatne u očného lekára. Očný lekár si naopak vôbec ťažkosti, ktoré pacient uvádza nespája s kožným ochorením rosacea. Čo by ste odporúčali v tomto prípade?

Áno, ľudí s rosaceou odosielame aj na očné vyšetrenie k vylúčeniu očnej formy rosacey. Môže sa prejavovať pocitom cudzieho telesa, piesku v oku, pálením, svrbením, opakovanými zápalmi, jačmeňom. Ak niekto navštevuje očného lekára, je určite vhodné mu svoj kožný problém spomenúť. Kožné prejavy pri očnej forme však nemusia byť vždy prítomné. Oftalmológ by to mal rozpoznať.

 

Na záver ma zaujíma Váš názor prečo tak narastá množstvo pacientov s týmto ochorením? Máte nejaký svoj osobný odkaz pre pacientov s rosaceou?

Mám pocit, že celkovo narastá počet ľudí s chronickými chorobami. Osobne si myslím, že je to najmä dobou. Žijeme veľmi rýchlo, nemáme čas sa zastaviť, užiť si prítomný okamih, pozrieť sa pravde do očí, načúvať telu. Žijeme v digitalizovanom svete, veľa času trávime nezmyselným scrollovaním na sociálnych sieťach, porovnávame sa. Stále sa za niečím ženieme. Odpútali sme sa od prírody, prirodzeného stravovania, pohybu. Stres, strach, negatívne udalosti posledných rokov. Pribúda počet ľudí s psychickými problémami.

Priala by som si, aby ľudia s akýmkoľvek ochorením mali viac pochopenia, prijatia, láskavosti a empatie voči sebe samým.

 

Ďakujem veľmi pekne za tento rozhovor pani MUDr. Petra Milko. 

Pin It