strava2S diagnózou Rosacea odchádzate od lekára spolu s odporúčaním na úpravu vhodného diétneho režimu. Avšak aký to konkrétne je, som nikde nenašla.

Verím, že väčšina vie, že niektoré potraviny ovplyvňujú náš prejav rosacey. U niekoho je to začervenanie, u druhého sú to papulky, ktoré môžu mať aj nepríjemný pocit pichania. Každý z nás to má rôzne. Ja sa s Vami podelím o svoje skúsenosti s tým, ako mi jedlo ovplyvňuje stav mojej rosacey.

Veľmi dlho som hľadala ten "vhodný diétny režim" o ktorom sa v súvislosti s rosaceou píše zo strany lekárov. Nikde som nič nenašla. Ak nájdete, dajte mi prosím Vás vedieť. Avšak uvedomila som si, že je to stále veľmi neprebádaná oblasť a mne neostáva nič iné, iba si sledovať citlivo tie svoje spúšťače aj vo forme stravy a reagovať na ne.

Je ťažké zmeniť svoje stravovacie návyky.  Je to sakramensky ťažké. Prostredie, v ktorom sme vyrastali nás v tomto smere veľmi ovplyvnilo. Ja som si len pokračovala v zabehnutom. Do  35ky to telo dávalo, síce s občasným diskomfortom v trávení, avšak s pleťou som si to dlho nespájala . Po čase sa toto prepojenie nedalo prehliadať a taktiež som si uvedomila, ako mi to, čo jem ovplyvňuje aj môj energetický výdaj a nálady. A to ma už fakt štvalo - tráviace ťažkosti, energia, nálada a hlavne stav pleti. 

 
Dlho som bola zaseknutá v bode, kedy jedno som vedela, druhé som robila. Proste keď raz viem, že po čokoláde mi vyskočia na pleti nové papulky, tak nemá význam potom nariekať nad stavom pleti. Hľadala som náhražky na stavy, kedy som veľmi potrebovala siahnuť po sladkom napr. pred menzesom. Zo začiatku to bolo veľmi náročné, ale dnes Vám môžem povedať, že aj to ide. Áno ťažké to bude, ale ak si zvládnete odoprieť čo i len jednu vec, o ktorej viete, že Vám neprospieva, tak je to úspech a stačí to na začiatok. Hlavne si nedávať náročné ciele. Zmeny je dobré zavádzať postupne a po jednom. Pochváliť sa. Sme tu už riadna skupina a všetci sa radi podporujeme, takže určite sa pochváľte v skupine aj s malými úspechmi v úprave stravy. Hlavne nezabudnite popri tom sledovať reakcie svojej pleti, či trávenia. Dnes mi sladké nechýba takmer vôbec. Myslím čokoláda a umelý cukor. Jem však veľa ovocia a tým si cukor v prirodzenej podobe dopĺňam. Tu som si nevšimla, že by mi spôsoboval zhoršenie.

Po všetkých vyšetreniach, ktoré som absolvovala (gastro či alergo) mi obaja doktori povedali, že mám jesť tie potraviny po ktorých sa cítim dobre. Avšak naladiť sa na seba a odsledovať si dopady bolo veľmi náročné. Chcelo to nevyjedať medzi jedlami - tie tri hodiny medzi jedlami mi ukázali, ktoré jedlá či potraviny zhoršenie mohli spôsobiť. Ale aj to nebolo jednoznačné. Písala som si stravovací denník. 
 
V mojom prípade bolo taktiež náročné zistenie, že mám alergiu na Nikel. Epikutálne testy som si vo vlastnej iniciatíve dala urobiť na súkromnej klinike, keďže sa platia. Doktorka mi oznámila, že nikel sa nachádza aj v strave. Avšak zoznamy potravín sa rôznili, ale ja som sa pokúsila na začiatok vysadiť takmer všetky o ktorých som sa dočítala. Dnes by som to už neurobila, pretože som sa veľmi oslabila. V tom čase som už vyradila mliečne výrobky, pretože po nich mi bolo veľmi zle, ďalej všetky údeniny, cukor a lepok.
 
Váha išla radikálne dolu,  zo začiatku to bolo príjemné, ale nie na dlho. Vyzerala som už po 3 mesiacoch nezdravo - pleť síce javila znížený zápal, avšak pôsobila unavene, a tak som sa aj cítila. 
 
Toto obdobie hľadania ako by som to nazvala - ma doviedlo k svojmu dnešnému štýlu stravovania. Dala som si vypracovať vlastný stravovací plán od www.zhravo.sk, kde brali do úvahy moje alergie a intolerancie. A všetko nabralo iný rozmer. Zoznámila som sa s potravinami, ktoré som dovtedy nepoznala. 
 
 
 
Spísala by som však pár drobných krokov, ktoré môžu pomôcť a určite neuškodia:
 
  • Domáce varenie - (aj hranolky sú fajn, keď sú urobené doma v trúbe na pečiacom papiery a na ghee-čku) toto je asi úplný základ, minimum aditív a viem čo jem
 
  • Vopred si plánujem svačinky, keď niekam idem - dôležité hlavne kvôli tomu, aby ste v hlade nesiahali po totálne nevhodných mlskách
 
  • Jedenie pod stresom je DES
 
  • Potraviny z ktorých ľahko nafukuje - tu som si všimla, že sa mi na pleti prejaví svrbením
 
  • Cukor v akejkoľvek podobe - či už nahradíte cukor medom, stále je to cukor. Vieme čo cukor spôsobuje a pri rosacey, kedy je našim nepriateľom akákoľvek kvasinka či baktéria, či iné...toto sa potom ťažko upravuje
 
  • Alkohol - tu som skúšala rôzne finty, taký alkohol, onaký, také víno onaké. Pivo je ale že absolútny zákaz - a to najviac ľúbim. Po pive som do 5 minút ako paprika. Avšak pri nízkohistamínových vínach som si všimla, že keď si dám max. 2 dcl a popri tom pijem veľa vody, tak sa nič nedeje. No a to si viete predstaviť čo so mnou urobí 2 dcl vína, keď si ho dáte občas - môj muž sa smeje, že aké lacné je ma opiť. Ale pozor, iba príležitostne. 
 
  • Všimla som si, že keď som bola v kolotoči jedenia cukru a soli, tak nešlo z toho von - proste iba po jednom obmedziť jedno jedlo (napríklad chrumky, kedysi dávno čokoláda) a postupne vyradiť, je to taká závislosť tela  - nerobiť telu šoky, lebo z toho som bola najviac v strese, že niečo nemôžem. Chrumky som na chvílu nahradila kukuričnými nesolenými chrumkami, alebo špaldovými tyčinkami a potom mi to prestalo chutiť a chýbať.
 
  • Pálivé jedlo, alkohol, citrusy, zrejúce syry, o potravinách, ktoré ovplyvňujú stav rosacey som písala zvlášť článok
 
  • Tuky - tuky sú veľmi dôležité, avšak niektoré som vyradila a iné zaradila: väčšinou pretopené maslo Ghee, olivový olej (kupujem v Chorvátsku veľké zásoby domáceho olivového oleja), a občas ryžový olej
 
  • CMäso, keď už tak morčacie, králičie, kuracie, príležitostne bravčove, či hovädzie.
 
  • Ideálne veľa polievok - u nás je to často dlhé hodiny varený vývar z kostí

 

  • Histamín v strave, mliečne výrobky a lepok sú diskutabilné - ja ich obmedzujem a niektoré som úplne vyradila. Ideálne odsledovať si na sebe.
 
 strava foto
 
Podľa nových informácií od National Rosacea Society - aj jedlá s obsahom formaldehydu zhoršujú prejavy rosacey. Formaldehyd sa vyskytuje v malom množstve v rôznych druhoch ovocia a zeleniny - pápaja, pomaranče, hrušky, banány, ako aj ryby, mäso, hydina, mlieko, cukor a káva.  
 
 
Raz sa ma opýtala jedna kamarátka, čo by sa stalo, keby som sa opustila v strave: .....Veľmi často som sa v začiatkoch opúšťala, hlavne vtedy, keď som chcela dodržiavať niečo striktne, veľa si toho obmedzovať - potom, keď som si dala niečo akože nevhodné, tak mi bolo veľmi ťažko od žalúdka, nafukovanie, celková slabosť. Dnes si už nič nezakazujem, je to voľba - nezjem to, lebo mi to nerobí dobre a hľadám alternatívy. Tých alternatív treba mať pripravených viac. 
 
  • Popri tom kvalitné pro a prebiotiká (keď mám zhoršený stav, tak si zvýšim dennú dávku)
  • Veľa, veľa a ešte raz veľa vlákniny  
  • Keď mám výraznejší zápal, vtedy výrazne obmedzujem slané
  • Úplne som nahradila bielu ryžu za naturálnu
  • Ku každému jedlu sa snažím dávať zeleninu
  • Množstvo je kľúčové - neprejedať sa a nevyjedať pomedzi jedlá. Zjesť napríklad obed a za tým už žiaden dezert
  • Pri začervenaných a pálivých prejavov na pleti si dávam veľký pozor na histamín v strave
  • Počas dňa pijem iba čistú vodu (nie studenú) a kvalitný sypaný biely čaj (pre jeho jemnosť a protizápalové účinky)
 
Prečítajte si aj moje ďalšie dva články k tejto téme a možno nájdete niečo čo Vás zaujme.
 
Chcela by som Vás poprosiť, aby ste nevnímali môj príbeh ako totožný s Vašim. Vezmite si pre seba inšpiráciu, chuť na zmenu ale tvorte si svoju vlastnú cestu. Všetky zmeny na sebe citlivo sledujte a buďte k sebe láskaví. 
 
Budem rada, ak prispejete aj svojimi skúsenosťami.
Ak by Vás zaujímala táto téma viac, prečítajte si  článok o tom ako rôzne jedlá ovplyvňujú prejav rosacey, ktorý uverejnila National Rosacea Society článok tu
Pin It