Peta svabikova rozsacea moreZoznámime sa pri kozmetike a skončíme pri strave. Takto väčšinou začínajú naše debaty. Pýtate sa ma na kozmetiku, čo si máte kúpiť, aby pleť vyzerala lepšie. A ja Vás aj tak vždy smerujem k Vášmu tanieru. Prečo?


Od prvého neidentifikovaného fliačika na pravom líci som vedela, že súvisí so stravou – pred tými 7 mimi rokmi som váhala, či nie aj s hormónmi, keďže som bola tehotná – teraz už viem, že áno aj hormóny aj strava. Avšak vtedy som o histamíne v strave nepočula. Dnes mám za sebou aj krvné testy (avšak ani tie nie sú presné) a histamínovú intoleranciu nemám.

V začiatkoch svojich kožných problémov som si písala aj denník. Avšak nenašla som žiadnu súvislosť v napísanom. Lepok, cukor, orechy...nijako som nevedela nájsť nitku – čo mi robí zle. Vedela som už, že veľké množstvo potravín mi zápal na pleti zhoršuje a na večer sa všetko ešte zintenzívňuje.

Stále veľká väčšina z nás viní za zápalový stav pleti kozmetiku. Píšeme si spolu a po dlhšej debate sa dostaneme k tomu, že v poslednom období ste to preháňali práve so syrmi, pivom či vínom. O vplyve stravy na pleť som už písala. Teraz by som však chcela napísať niečo čo

Tiež som len človek a mám u seba overené, že keď som chcela striktne disciplinovane dodržiavať všetky režimové opatrenia – vydržala som to tak 2-3 mesiace a potom boli stavy „opustenia sa“ tak silné, že som sa dávala „dohromady“ dlho – rozumej upokojiť pleť tak 2 týždne a žalúdočné nepríjemnosti 3 týždne.

Provokačné faktory, ktoré majú vplyv na chronický priebeh rosacei tu opakujem v článkoch často. Pozrime sa teraz bližšie na tie, ktoré sa týkajú stravy. Často krát mi píšete, že už neviete čo máte jesť. Že sa Vám výrazne zhoršuje stav pleti po alkohole, syroch, mliečnych výrobkoch, výrobkoch z bielej múky, údenín, pikantného, sladkého, kyslého – alebo podľa mňa skôr fermentovaného. MUDr. Radana Dwayebová z kožného oddelenia Nemocnice Nový Jičín uvádza vo svojom prehľadovom článku na tému Lokálna liečba zápalových lézií rosacei píše, že medzi provokačné faktory patria aj potraviny s vysokým obsahom histamínu. Avšak ja histamínovú intoleranciu nemám. Zoznam potravín s vysokým obsahom histamínu nájdete na internete. Možno len pár takých, o ktorých mi aj Vy píšete, že Vám robia zle: ananás, jahody, citrusy, hrozienka, údeniny, niektoré ryby, škorica, kari korenie, sladkosti, pivo, sekt, ochutené farebné nápoje, kakao, čokoláda, kvasené octy, parmezán, kyslomliečne výrobky, bielená múka, slnečnica, kvasnice, avokádo, baklažán, špenát, kvasená zelenina....doplňte si to svoje

Pokladám však za dôležité, aby sme tento stav riešili okrem dermatológa aj s ďalším špecialistom. Treba sa zveriť svojmu obvodnému lekárovi s týmito ťažkosťami a absolvovať ďalšie vyšetrenie. Je možné, že klinicky sa neobjaví zjavná príčina ako u mňa, ale máme to proste odsledované, že po určitých potravinách sa stav pleti výrazne zhoršuje.
V prehľadovom článku sa tiež píše o prítomnosti Helicobacter pylori v tráviacom trakte. Odborníci sa však prikláňajú k názoru, že infekcia sa skôr podieľa na zhoršovaní prejavov – nie je však jeho príčinou.

Mám u seba odsledované, že pokiaľ sa stravujem vyvážene s obmedzením provokačných faktorov v strave – pleť je v pokojná a dokáže tak aj lepšie odolávať napríklad na ostatné provokačné faktory. Napríklad prechod zima teplo. Teraz už cítim iba jemné pnutie, keď prichádzam zvonka dnu, a keď sa pozriem do zrkadla, tak červeň nevystúpi. Rýchlo si pleť vyčistím a upokojím Cicaplastom. Stačí. V minulosti som po takýchto prechodoch mala tvár v „ohni“ aj 1-2 hodiny so pocitom pálenia a pnutia.
Mám za to, že u mňa práve dodržiavanie svojich stravovacích režimových opatrení dokáže výrazne ovplyvniť stav pleti. Takže čo jesť??? Túto cestu zostavenia svojho vyváženého jedálnička si musí prejsť každý sám. Ja som si v tomto pomohla so zhravo.sk a Saškou Grof, ktorá má tiež rosacea a dokáže Vám vytvoriť jedálniček s týmito obmedzeniami. Avšak stále sa vzdelávam v tejto oblasti a čerpám hlavne u Margit Slimákovej, ktorá propaguje hlavne kvalitnú vyváženú stravu.

Rada jem a snažím sa nájsť cestu v možnostiach toho čo môžem jesť a nespôsobuje mi to problémy – či už so zápalom na pleti alebo tráviacimi ťažkosťami. Absolvovala som všetky alergologické vyšetrenia, aby som vylúčila prípadne alergény zo stravy. Ale mojim cieľom je jesť pestro a vyvážene. Od prípravy raňajkovej kaše až po teplú večeru.

 

Pin It