Petra SvabikovaVitajte na mojom blogu.

Vítam Vás na blogu s príznačným názvom „s kožou na trh“. Stigma okolo nedokonalej pokožky je jedným z hlavných dôvodov prečo som sa rozhodla písať a zatraktívňovať túto tému. Veľmi intenzívne som vnímala rozdielnosť v prežívaní života pred ochorením a počas ochorenia. Najskôr ako matka dcéry, ktorá mala silný atopický ekzém. A potom u mňa samej s kožným problémom s názvom rosacea. Avšak cesta ako skvalitniť život s akýmkoľvek ochorením kože má iný smer.

Ochorenie kože, ktoré je chronické, dokáže zasiahnuť značnú oblasť života. Paradoxne človek trpí aj pocitom viny, pretože spoločnosť často podsúva názor, že ide „iba o estetický problém“.


Dcéra mala silný atopický ekzém od 4 mesiaca od narodenia a pod kontrolu sme ho dostali až okolo 4 roka života. Boli to náročné roky. Pochopila som, že útočisko nie je možné hľadať v jedinom riešení – avšak v komplexnom prístupe a zmene životného štýlu. A to nám pomohlo.

Dlho som však nevydýchla, pretože onedlho sa u mňa objavila rosacea. Avšak správne diagnostikovanú som ju mala až po takmer 2 rokoch. Rosaceu mám od roku 2013 a v tomto čase bolo o nej veľmi málo písané.

Pred tým, ako som si založila rodinu, žila som aktívny pracovný a spoločenský život. Pracovala som ako riaditeľka pobočky v banke a denne som bola v kontakte s klientmi. S týmto kožným ochorením, ktoré som nemala vtedy pod kontrolou, som si nevedela predstaviť pracovať ako predtým.

Tieto kožné ochorenia ma naučili venovať energiu do zmeny životného štýlu.   Už dnes žijeme s týmto ochorením v relatívnej harmónií a zároveň predchádzame možno iným ochoreniam.
Píšem o mojej ceste s týmto ochorením, kde som urobila chyby a čo mi pomohlo. Zároveň sa vďaka sociálnym sieťam spájame a prichádzame na zaujímavé tipy, ktoré nám zlepšujú kvalitu života.

Nájdete tu okrem môjho príbehu aj príbehy iných ľudí s kožnými ochoreniami. Píšem zámerne ochoreniami, pretože do budúcnosti by sa malo toto miesto rozšíriť aj o iné kožné ochorenia a Vaše príbehy - ekzém, psoriáza.

Naše príbehy majú jedného spoločného menovateľa a tým je spolupatričnosť. Už len tým, že spolu zdieľame svoje cesty s týmito ochoreniami si môžeme výrazne polepšiť v kvalite života. Odovzdáme si svoje skúsenosti, informácie o ochorení a zaujímavé tipy. Nájdete tu informácie, ktoré je dobré vedieť, aby sme predchádzali možným zhoršeniam stavu. Ale aj pridružené témy ako strava, kozmetika, mentálna oblasť liečby a samotná liečba. 

Píšem prevažne svoje skúsenosti s ochorením, do ktorých vkladám aj tie Vaše. Odborné informácie čerpám z kníh, odborných správ od lekárov, ktorí sa zaoberajú týmto ochorením. 

Tento priestor má slúžiť ako prvotná informácie pre toho, kto na sebe javí príznaky rosacei a váha s návštevou dermatológa. Pretože právo toto bol môj problém. Pri včasnom zahájení liečby môže pacient ovplyvniť chronicitu tohto ochorenia.

A nakoniec tu nájdete nové tipy, ako posilňovať kožnú bariéru, pokiaľ je zápal preliečený dermatológom. 

Nádej je to, čo potrebujeme. Je nás veľa, ktorí majú toto ochorenie pod kontrolou a žijú s ním v harmónií. 

rodina

Pin It