omne4Volám sa Peťa, som 3 násobná mama  a manželka. S mužom spolu podnikáme. Roky pred tehotenstvom som pracovala v bankovníctve a tak nejako prirodzene som  prešla do podnikania. Máme rodinnú stavebnú firmu a ja sa starám o marketing, financie, relationship manažment a Home Staging. Back office si s mužom delíme podľa toho, kto sa práve venuje deťom. Podnikanie prináša veľa slobody, ale aj veľký psychický tlak. A som zakladateľkou tohto webu.

Akú pleť som mala predtým ako rosacea začala?

Bola som lajdák na svoju pleť, nelíčila som sa, ignorovala som všetky trendy v kozmetike. Maximálne čistenie a krém. V puberte som mala boľavé akné, ktoré po čase samo odoznelo. S týmto obdobím bolo spojené psychicky náročné obdobie. Inak prevažne citlivá pleť s mastnejšou T zónou.

Výraznejšie zmeny prišli, keď som pracovala v banke. Pracovala som veľa, nezdravý životný štýl, sedavé zamestnanie, umelé svetlo, málo pobytu vonku, zlá strava....naučila som sa podávať ohromné výkony a nenaučila som sa starať sama o seba. Začali mi praskať žilky na tvári. Často krát som pracovala aj 10-12 hodín denne a večer pri pohľade do zrkadla som videla, ako mi vystúpili drobné žilky. Toto sa mi neskôr výraznejšie zopakovalo pri každom jednom pôrode. Táto fotka je z obdobia, kedy som mala peknú pokojnú pleť. 

omne5

Kedy rosacea začala?

Na taký ten prejav prvého fľaku si pamätám úplne presne. Boli sme práve v Chorvátsku a bola som v 4 mesiaci tehotenstva. Vôbec som nevedela, že ide o rosaceu. Dlho som si myslela, že ide o hormonálnu reakciu. A tak sme to s gynekologickou aj vždy okomentovali na poradni. Fľaky boli ako papulky a postupne sa rozširovali na celé líca. Stále som si myslela, že po pôrode to zíde. Do toho mi však začali výraznejšie tráviace ťažkosti. Stále mi bolo extrémne horúco.  Fotky z tohto obdobia nemám žiadne, všetky som vymazala v zúfalstve. Všetko som pripisovala tehotenstvu a stále vysokému pracovnému tempu v podnikaní. Snažila som sa doobeda pracovať a poobede už oddychovať. Do toho sa v rodine vyskytli náročné vzťahové situácie a tie ma psychicky vyčerpávali. Je fakt, že som každé leto trávila dlhý čas v Chorvátsku a vôbec som nedbala na SPF. Takže ak zamýšľam dnes nad prvotným spúšťačom, tak ma napadá hlavne stres a nedostatočná ochrana pred slnkom. Stres produkuje nedôslednú starostlivosť o seba a nízku úroveň seba-uvedomovania, či sa jedná o stravu, starostlivosť o seba a myšlienky.

Kedy mi rosaceu diagnostikovali?

Rosaceu mi diagnostikovali až o 2 roky od vzniku prvého fliačika. Stále som si hovorila, že keď sa hormóny upokoja, tak fľaky zídu. Intenzita zápalu na tvári kolísala – raz viac raz menej. Avšak leto bolo vždy katastrofálne. Keďže sme prenajímali ubytovanie v Chorvátsku – leto som trávila s deťmi tam. Pracovala som popri deťoch v horúčavách, v tom čase som sa už natierala. Môj obvodný lekár mi povedal, že mi to určite pri mori všetko zíde. A keď nie, tak pôjdem k dermatológovi. Predtým ako som odišla do Chorvátska na celé leto – išla som k pani, čo sa zaoberala tradičnou čínskou medicínou. A tá mi dala bylinné doplnky na môj kožný problém. Veľmi sa mi upokojila myseľ po nich, ale prejav na pleti bol skôr zhoršený.

K dermatologičke na Slovensku som sa dostala až na záver leta. Lekárka mi hneď povedala, že sa jedná o rosaceu a dostala som liečbu Entizolom – aj obklady aj liečbu orálne. Na 2 týždne som mala pleť úplne bez prejavov rosacei. Avšak koža mi veľmi zhrubla a ťahala ma. Postupne sa fľaky vrátili a k tomu ešte tá hrošia koža. Bola som zúfalá. Zmenila som dermatologičku a natrafila som na jednu úžasnú empatickú staršiu pani Doktorku. Vysvetlila mi, že okrem rosacei mám ešte problém s tvorbou lipidov. A to majú často pacienti s rosaceou. Dostala som tetracyklínovú liečbu na 40 dní. Pýtala sa ma detailne čo jem, čo užívam...  Vysvetľovala mi, že si mám dávať pozor na akékoľvek byliny a vtedy som si spomenula na moju „liečbu“ bylinami. (tradičná čínska medicína) Predtým som skúšala antiparazitnú kúru tiež bylinami a po nich som bola priam až bordová.

Okrem tetracyklínov mi predpísala Soolantru a Cicaplast na premasťovanie. Vysvetlila mi, že práve nádej je to čo ružovkári potrebujú. Bola veľmi láskavá. Hovorila mi, že je dôležité pri každom jedle jesť niečo zelené – s obsahom chlorofilu. Vtedy som mala takmer rok pokoj. Nebolo to celkom bez prejavov, ale najvýraznejšie prejavy boli znesiteľné. Okrem estetickej otázky som riešila hlavne bolestivosť pleti – svrbenie, pichanie, pnutie.

Neskôr som navštívila inú dermatologičku, ktorá bola bližšie môjho bydliska. Pleť som už nikdy nemala bez prejavov rosacei. Striedali sa už iba fázy – silnejšie a slabšie. U tejto pani Dr. som skúsila na jej odporúčanie IPL svetlo. Po 5 tom ošetrení som ukončila terapiu, pričom sme nevideli absolútne žiaden efekt. Opäť som sa vrátila k liečbe Soolantrou.

omne2

Strava a rosacea?

Myslím si, že môj najsilnejší spúšťač zápalových prejavov je práve vplyv stravy a stresu. Keď mám výraznejší stres, vtedy mi aj horšie trávi. Dlho som pátrala po tom, ktoré potraviny mi prejavy zhoršovali. Písala som si denník a bola som zúfalá, pretože mi nič z toho nedávalo zmysel. Podstúpila som gastro vyšetrenie, alergologické vyšetrenie a nič významné sa nepotvrdilo. Teda aspoň podľa Dr. vyšiel mi Epstein-barrovej vírus, chronický únavový syndróm a alergie. Alergia na raž a mlieko. Mlieko som už dávno predtým vysadila, lebo som vedela, že mi robí ťažkosti. Avšak po jeho vyradení sa stav pleti nijako výrazne nezlepšil.

Až o rok na to, som iniciatívne vyskúšala epikutánne testy v Ryan klinike v Žiline. Tieto testy sa hradia, štandardne ich alergológovia nerobia. Po odpísaní testov mi povedala lekárka, že mám silnú alergiu na nikel, ktorá sa mi prejavuje s odstupom pár dní. A tiež mi povedala, ktoré potraviny obsahujú nikel. A vtedy som konečne pochopila môj dávno písaný denník jedál. S odstupom času, aj 2-3 dni. Takže som postupne vyradzovala z jedálnička všetky zdravé potraviny, ktoré nikel obsahujú. Schudla som výrazne. Najskôr sa mi úbytok váhy páčil, avšak potom som si priznala, že som veľmi slabá, nervózna. A tiež som nevedela čo mám jesť. Po vysadení potravín s obsahom niklu sa mi výrazne upravili tráviace ťažkosti aj výrazné flare upy na pleti. Konečne prestali prejavy ako svrbenie, bolesť pleti, pnutie na pleti. A to sa týkalo aj svrbenia na ďasnách.

Avšak stále tu bol problém, že som stále chudla, boleli ma kĺby, točila sa mi hlava a celkovo som si pripadala, že vyzerám nezdravo. Na sociálnych sieťach som natrafila na www.zhravo.sk a Sašku Grof, ktorá tiež mala rosaceu a robila výživové poradenstvo. Dala som si vypracovať nutričný plán. Ževraj bolo náročné z toho mála vytvoriť vyvážený jedálniček, ale na začiatok to bolo skvelé. Naučila som sa siahať aj o iných potravinách. Obmedzujem aj potraviny s obsahom histamínu – aj keď nemám histamínovú intoleranciu. Mám odsledované, že niektoré potraviny mi rosaceu zhoršovala. A dnes už zaradzujem pomaličky aj potraviny, ktoré nikel obsahujú, avšak sledujem si koľko ich za deň zjem. A to isté robím aj s potraviny, ktoré obsahujú histamín. Najskôr som bola v tomto celom sledovaní úplne stratená a frustrovaná. Veľa krát som sa opustila, ale silné prejavy na tvári ma zaradili. Dnes, aj keď zjem priveľa niklových a histamínových potravín – druhý deň si dám úplnu diétu od nich. Je to rehoľa ak sa nad tým zamýšľate. Ale ak to už robíte automaticky a robíte to kvôli sebe – tak je to úplna pohoda. Tiež som si všimla, že prejavy na tvári dokážem aj vďaka diéte a kozmetike relatívne rýchlo dostať pod kontrolu.

Celoročne si robím kúry z rôznych suplementov. Raz ročne využívam jedno balenie Serapeptazy. Celoročne užívam probiotiká Probiofix inum. Užívam vitamín C, D,zinok, omega 3 mastné kyseliny od septembra do mája. Na leto si dávam oddych, prípadne podľa potreby ako sa cítim.

Kozmetika a rosacea

Skúšanie kozmetiky stálo veľa času a energie. Shiseido, Dior, Sisley. Potom som prešla na Mary Kay...veľa vecí išlo kamarátkam alebo do koša Vôbec som nezažívala po nanesení kozmetiky pocit upokojenej pleti. Všetko mi vadilo. Čo kúpený výrobok to nevhodný. Keďže som nevedela vôbec akú kozmetiku voliť, keďže som nevedela o aký prejav ide. Neskôr som siahala už iba po kozmetike z lekárne. A potom som objavila Cicaplast.

Ešte spomeniem, že v tom čase bolo veľmi málo o rosacei písané. Až za posledné obdobie sa o tomto kožnom ochorení začalo viac písať.

Dostala som sa do stavu, kedy som sa bála vôbec niečo naniesť na pleť. Ostala som iba s Cicaplastom  a jednoduché čistenie. Postupne som začala objavovať tému posilňovania pokožky. Pochopila som, že cesta ako z tohto von, je práve rýchlo upokojiť zápal a potom robiť všetko pre posilňovanie epidermy. Takto to robím už vyše roka a začervenania sú kratšie a menej intenzívne.

Kozmetická starostlivosť o pleť s rosaceou je podľa mňa hotová alchýmia. Samozrejme závisí od toho v akom štádiu rosaceu máte.

Ako zasiahlo toto kožné ochorenie moju psychiku?

Toto je pre mňa veľká téma. Možno práve preto, že som sa vždy cítila ako silná a vyrovnaná. A potom práve s rosaceou si spájam výkyvy nálad, silnú frustráciu, smútok, beznádej, hanbu. Tieto pocity striedali pocity viny, kvôli tomu, že tieto pocity mám – veď nemám žiadnu smrteľnú chorobu. A takto stále dookola. Postupne som sa vyhýbala priateľom, nemala som chuť nikam chodiť. Veľký rozdiel som cítila  v kvalite života, pretože som predtým žila veľmi spoločenský a aktívny život. Ako keby sa mi zastrela opona. Tie pohľady okolia ma zraňovali – chápala som, že ľudia mi nechcú zle, ale bolo to silnejšie. Doma mi deti stále chodili prštekom na tvár, že „Mama au au, bolí bolí“ pleť som mala často krát až bordovú. A vtedy keď už som musela medzi ľudí, tak Vám chce každý poradiť. Neviete, či im máte argumentovať, alebo proste iba utiecť. Už mi bolo zle z toľkých bludných rád okolia. Tak sa začnete vyhýbať. V pracovnom živote som upustila niekoľko pre mňa zaujímavých projektov. V intímnom vzťahu s mužom som sa cítila neatraktívna a malo to tiež významný vplyv na kvalitu môjho života. Odkedy som však začala písať tento blog, každý deň si uvedomujem akú váhu som priradila tomuto ochoreniu. A už nie som ochotná sa hanbiť za svoju pleť ani jeden deň. Písanie tohto blogu sa stalo mojou psychohygienou a pomáha mi zlepšovať kvalitu života s týmto ochorením.

Cez čo som sa však nevedela preniesť bolo to, že moja najstaršia dcéra sa veľmi hanbila za svoj ekzém. Stále sa porovnávala s dievčatami, ktoré mali zdravú kožu. Vtedy prišiel prvý impulz pre mňa keby sa atraktívnejšie hovorilo o kožných problémoch – mohlo by veľa dievčat predchádzať nízkemu sebavedomiu a s tým spojeným problémom.

omne1

Ako vnímam toto ochorenie dnes?

Toto ochorenie už dnes vnímam ako nájdenie seba. Od mala si pamätám tráviace ťažkosti, ktoré sa mi intenzitou striedali. Avšak stravovacie návyky z pôvodnej rodiny  a rýchle pracovné tempo ma ťahali iným smerom. Potraviny, ktoré obsahujú nikel sú často zdravé a viem, že mi vždy robili ťažkosti. Akurát som nerozumela, prečo mi bolo napr. po zjedení ovsených vločiek zle, alebo taký ananás, špenát..Ale pre mňa toto rozuzlenie bolo vykúpením. Teraz môžem žiť plnohodnotný život bez tráviacich ťažkostí a bolestí kĺbov.

Nikoho v okolí s rosaceou som nepoznala, preto mi veľmi pomohla práve táto komunita, kde si môžeme vo veľa veciach poradiť. A už dnes sa aj zasmiať. Nadviazali sme spolu skvelé priateľstvá a spoznala som toľko úžasných ľudí. Keď som začala blog písať, povedala som si, že ho píšem pre niekoho ako som bola ja – pre niekoho kto má tento problém, nevie ho možno ešte úplne presne pomenovať a cíti, že to nie je dobré. Posmeľujem ľudí, aby navštívili dermatológa. Aby neriešili ťažšie formy rosacei iba ako kožný problém, ale aby vyhľadali aj iných špecialistov. Často krát po nájdení a liečení iných zdravotných problémov sa aj pleť upokojí.

Už dnes mám svoju pleť pod kontrolou. Keď mám aj výraznejší flare up, tak viem z čoho. Niektoré spúšťače neovplyvním – napr. v lete zmena vlhkosti pri cestovaní, v zime prechody teplo zima. Čo však viem ovplyvniť je to ako reagujem na stres. Veľa veľa študujem články www.psychologie.cz a to mi pomáha, alebo rôzne podcasty. Čo sa týka stravy, s obmedzeniami, ktoré mám sa stravujem už dnes vyvážene a občas si dovolím zaradiť aj potraviny, ktoré mi robili v minulosti problémy. Ak si ich dám však viac dní za sebou – na pleti sa mi okamžite objavia nové papuly.

Prajem si, aby sa na Slovensku viac hovorilo o téme Skinpositivity a aby sa aj u nás postupne prelomila stigma okolo nedokonalej pokožky. A tvorbou tohto webu sa chcem o to pričiniť. 

Petra Švábiková, Čadca

 omne3